Päikesepaneelide ja salvestuslahenduste müük ja paigaldamine
Päikesepaneele iseloomustab väga palju erinevat näitajaid, kuigi väliselt paistavad kõik paneelid väga sarnased. Järgnevast leiate mõningad näpunäited, kuidas valida variant, mis vastab kõige paremini Teie vajadustele.
Kõige tähtsam näitaja on võimsus, mis näitab, mitu W (vatti) energiat üks päikesepaneel toodab. Aastal 2023-24 on katustele olnud kõige populaarsemad võimsused 410 W ja 460 W. Oluline on tähele panna, et paneelid, mis on alla 400 W, võivad olla vanemate generatsioonide omad, mistõttu tasuks neid vältida.
Eelnevatele variantidele lisaks on olemas variatsioonid, näiteks 415 W, 465 W või isegi 470 W. Need on samade paneelimudelite uuemad versioonid, mille efektiivsust on tootjatel mõnevõrra tõsta õnnestunud.
Tasub teada, et paneeli nominaalvõimsus on saavutatud ideaaltingimustel – päike asub seniidis ja päikesevalguse tugevus on 1000W/m². Mida see rahvakeeli tähendab? Näiteks Leaptoni 460 W päikesepaneel toodab normaaltingimustel energiat 339 W, mis on ideaaltingimustega võrreldes päris suur erinevus.
Võib tekkida olukord, et paneelimüüja soovitab paigaldada rohkem päikesepaneele, kui on inverteri võimsus, mis tulenebki sellest samast võimsuste erinevusest.
Paneelide suurus sõltub neis kasutatavate moodulite arvust. Näiteks 460 W päikesepaneel koosneb 6 × 20 moodulist, ehk kokku 120 minipaneelist, mis on omavahel jadamisi ühendatud. Sellise paneeli mõõtmed on üldiselt 1134 mm x 1902 mm. Võrdluseks on 410 W paneelil mooduleid kaks rida vähem ja paneeli kogumõõt on 1134mm x 1702mm.
Hea on meeles pidada, et võimsuse suurenedes jääb üldjuhul paneelide laius samaks ning muutub vaid kõrgus.
Paneeliraamid lähevad ajaga järjest õhemaks. Kui veel aasta tagasi võis turul näha 40 mm paksuse raamiga paneele, siis täna üldiselt üle 30 mm raamiga ei leia.
Raami paksus on oluline vaid siis, kui Teie katusekalle on väga madal (5-10 kraadi). Sellisel juhul tasub paigaldada vähemalt 35 mm paksuse raamiga paneelid, et need kindlasti lumekoormusele vastu peaksid. Alternatiivina on võimalus ka paneeli keskele lisada kolmas siinirida, kuid see on oluliselt kallim ja ajamahukam töö.
Uus trend päikesepaneelitööstuses on ilma raamita päikesepaneelid. Kuigi neil on alumiiniumist raam nagu teistelgi paneelidel, ulatub paneel raami peale. Lisaks puudub rant raami ja paneeli vahel.
Milleks see hea on? Iga õõnsus ja pragu paneelis kogub mustust ja tolmu. Kuigi päikesepaneelid tunduvad alati säravpuhtad, tasub tähelepanu pöörata just paneeli alumisele osale.
Raami ja paneeli liitumise piirkonda koguneb tolm ja mustus, mis vähendab märgatavalt paneeli tootlikkust. Soojemate ilmadega võivad päikesepaneeli alumised moodulid üle kuumeneda ja püsivalt kahjustuda.
Raamita paneele toodab DAH Solar, kelle paneelidel on lisaks raamirandi puudumisele veel mitmeid häid omadusi.