Päikesepaneelide paigaldus - kuidas alustada?

Siin lehel on lühidalt selgitatud küsimused mis harilikult tekivad enne kui alustatakse päikesepaneelide paigaldust. Lugejal on võimalus on kogu artikkel läbi vaadata või hüpata kohe sobivasse teemasse kiirmenüü kaudu

Esimesed sammud:

Esimene samm on läbi mõelda, kuidas soovite toodetud elektrienergiat kasutada:

Kas tarbite kogu toodetud energia kohapeal, salvestate ülejääva energia hiljem tarbimiseks, lisaks on võimalus ülejääk müüa Elektrilevi kaudu börsile.

Kui otsustate energia ise ära tarbida, siis järgmiseks tuleb välja arvutada millise suurusega päikesepark teie vajadused katab. Kui arvutuste tulemusel selgub, et vaja on 8kW võimsusega parki siis järgmiseks tuleb suunata pilk katusele ja vaadata maja asetsemist ilmakaarte suhtes. Täpsemalt on seda protsessi kirjeldatud allpool siin: Paigutus Katustel

Müüte ülejääva energia Elektrilevi kaudu börsile:

Sellisel juhul tuleb end lisaks eelnevale viia kurssi oma kodu ja Elektrilevi vahelisteste koostöövõimalustega.

Maksimaalne võrku antav võimsus on 15kW minimaalne 0,79kW(tuntud ka kui Nanotootja). Kui arvutuste tulemusena selgub, et kodu ise tarbib 5kW ja võrku sooviks müüa 10kW, siis tasub teha Elektrilevi kodulehel taotlus 10kW suuruse võrgulepingu sõlmimiseks. Taotluse esitamine on tasuta ja vastuse saab 4-30 tööpäeva jooksul. Taotluse saab esitada siin: https://www.elektrilevi.ee/et/elektritootja-liitumine?liitumisprotsess=enda-tarbeks

Elektrilevi lehel on ka hulgaliselt infot teemal päikesepaneelide paigaldus

alt="Päikesepaneelide paigaldus"

Päikesepaneelid: Kuidas valida õige võimsus ja mõõtmed

Päikesepaneele iseloomustab mitu erinevat näitajat, kuid
väliselt on kõik paneelid väga sarnased. Kuidas siis üht teistele eelistada?

Võimsus – Otsustav Tegur:

Kõige tähtsam suurus on ikka võimsus, mis näitab, kui mitu V(vatti) üks päikesepaneel toodab. Aastal 2023-24 on katustele kõige populaarsemad võimsused 410W ja 460W. Pane tähele, et paneelid, mis on alla 400W, võivad olla vanemate generatsioonide omad, neid tasuks vältida.

Eelnevatele lisaks on olemas variatsioonid, näiteks 415W, 465W või isegi 470W. Need on samade paneelimudelite uuemad versioonid, mille efektiivsust on tootjatel mõnevõrra tõsta õnnestunud.

Tasub teada, et paneeli nominaalvõimsus on saavutatud ideaaltingimustel – päike asub seniidis ja päikesevalguse tugevus 1000W/m². Mida see siis rahvakeeli tähendab? Näiteks Leaptoni 460W päikesepaneel toodab normaaltingimustel 339W, see on päris suur erinevus. Kui paneelimüüja soovitab paigaldada rohkem päikesepaneele kui on inverteri võimsus, on põhjus selles samas võimsuste erinevuses.

Paneelide mõõtmed:

Paneelide suurus sõltub neis kasutatavate moodulite arvust. Näiteks 460W päikesepaneel koosneb 6×20 moodulist, ehk kokku on seal 120 minipaneeli, mis on omavahel jadamisi ühendatud. Sellise paneeli mõõtmed on üldiselt 1134mm x 1902mm. Võrdluseks on 410W paneelil mooduleid kaks rida vähem ja paneeli kogumõõt on 1134mm x 1702mm.

Hea on meeles pidada, et üldjuhul on paneelide laius sama, võimsusega muutub vaid kõrgus.

Lisaks on oluline mõõt paneeliraami paksus. Paneeliraamid lähevad järjest õhemaks, kui veel aasta tagasi või turul näha 40mm pakususe raamiga paneele, siis täna naljalt üle 30mm raamiga paneele ei leia. Raami paksus tuleb mängu siis kui teie katusekalle on väga madal (5-10 kraadi), sellisel juhul tasub paigaldada vähemalt 35mm paksuse raamiga paneelid, et need lumekoormusele vastu peaksid. Alternatiivina on võimalus paneeli keskele lisada kolmas siinirida, kuid see on oluliselt kallim ja ajamahukam töö.

Alt-"Päikesepaneelid"
Pildil alumiiniumtöötlusega raam, must raam ja full black paneel
alt="Päikesepaneelide erinevad raamid"
Pildil DAH Solar frameless paneel

Raamiga päikesepaneel ja raamita päikesepaneel:

Uus trend päikesepaneelitööstuses on ilma raamita päikesepaneelid. Kuigi neil on alumiiniumist raam nagu teistelgi paneelidel, ulatub paneel raami peale ja puudub rant raami ja paneeli vahel. Miks see hea on? Iga õõnsus ja pragu kogub mustust ja tolmu. Kuigi päikesepaneelid tunduvad alati säravpuhtad, tasub tähelepanelikult vaadata just paneeli alumist otsa.

 Sinna raami ja paneeli liitumise piirkonda koguneb tolm ja mustus, mis vähendab paneeli tootlikust märgatavalt. Kuumemate ilmadega võivad päikesepaneeli alumised moodulid üle kuumeneda ja püsivalt kahjustuda. Meile teadaolevalt toodab raamita paneele DAH Solar ja nendel paneelidel on lisaks raamirandi puudumisele veel mõningaid häid omadusi.

 

alt="Päikesepaneelide raam ja mustus"
Pildil näide mustuse kogunemisest paneeli ja raami ühenduskohas

Inverter - päikeseelektrijaama süda

alt="Sofar inverterid koos päikesepaneelidega"
Pildil kaks Sofar15HKTL inverterit ühendatud parallelselt inverteritest vasakul Tigo optimeerijate juhtkeskus koos Rapid Shutdown nupuga
Sümeetriline vs asümeetriline

Pildil võrdlus- sümeetriline vs asümeetriline inverter

Inverterite maailm on lai ja mitmekesine. Mõningaid olulisi väärtusi, mis tasub välja tuua:

Inverteri suuruse valimisel lähtutakse harilikult katusele mahtunud paneelide võimsusest, kliendi müügiõiguse suurusest, lisaks tuleb arvestada ka peakaitsme suurusega. Inverteri võimsus on ära tuntav inverteri nimest, näiteks Sofar 15KTL võimsus on 15kW ja Goodwe G10 võimsus on 10kW. Huvitav fakt on see, et hübriidinverterid võimaldavad lühiajaliselt 10% lisavõimsust, seega Sofar 8HKTL võimsus on 8,8kW.

Kas on tavainverter või hübriidinverter? 

Hübriidinverteritel on lisavõimekus akut laadida ja seda maja elektriga varustamiseks kasutada. Hübriidinverter võib olla asümmeetriline, erinevalt tavainverteritest, mis on kõik sümmeetrilised. Asümmeetriline inverter võimaldab koormust faaside vahel paindlikumalt jaotada. See on kriitilise tähtsusega omadus, oluline on meeles pidada: 

1. Kui plaanite paigaldada akusüsteemi, on kohustuslik kasutada hübriidinverterit. 

2. Kui liitumispunkti kaudu ei saa ülejäävat energiat võrku tagasi müüa või on see võimalik ainult piiratud mahus, siis on vajalik asümmeetriline hübriidinverter. Tavainverteriga töötab päikesejaam madala efektiivsusega, kõigest 1-2% ja hilisem süsteemi muutmine ei pruugi olla võimalik või on väga kulukas.

Eestis on hetkel populaarsed inverterid Huawei, Solax, Sofar, Sungrow, Growatt, Goodwe, FoxEss ja Deye. Kõik need inverterid on toodetud Hiinas.

Akusüsteem

Üldiselt on igal inverteritootjal oma akulahendus. Mõned tootjad ühilduvad mitme akusüsteemiga, näiteks Sofar inverter, mis võimaldab ühendada peaaegu igasuguse aku, sealhulgas Tesla või Leafi aku. Akusüsteemi minimaalne suurus on tavaliselt 5 kWh, populaarseim on 10 kWh, ja maksimaalne võib ulatuda 80–100 kWh-ni, sõltuvalt tootjast. Oluline on teada, et enamasti on akud moodulsüsteemid, mis võimaldab mahtuvust hiljem suurendada, lisades juurde akupakke. Akusüsteem tuleb paigaldada sellisesse kohta, kus on võimalik hiljem akumooduleid juurde lisada, sest kui süsteemi asukohta hiljem muuta, toob see kaasa suured lisakulud paigaldusteenuse maksumuse näol.

Aga kui kaua su majapidamine aku pealt toimib? 

See on suhteline, kuid üldistatult suudab keskmine majapidamine suvel 10 kWh aku najal autonoomselt toimida. Talvisel kütteperioodil piisab 10kWh akust umbes 4-5-tunnise tarbimise katmiseks.

Selleks, et voolukatkestuste ajal oleks võimalik akude pealt voolu tarbida, tuleb välja ehitada Back-Up süsteem. Ilma Back-Up süsteemita aku võrku ühendamine on keelatud kuna katkestuse korral liigub akuvool tagasi võrku ja on ohuks liinil töötavatele tehnikutele. Back-up süsteemi ehitus on ajamahukas töö, sõltuvalt kliendi elektrikilbist võib elektrikul töö teostamine võtta kuni 10h

 

alt="Akupank"
Pildil inverter ja moodulaku

Paigutus Katustel

alt="Päikesepaneelide paigaldus"
Pildil näide keerukamast paigutusest kivikatusel, multimeetril kontrollmõõtmise tulemus

Nüüd, kui tead paneelide mõõtmeid ja oma katuse mõõte, saab arvutada, kui palju paneele katusele mahub. Näiteks 6 meetri kõrgune ja 12 meetri lai viilkatus võib ideaalselt mahutada 30 × 460 W paneeli koguvõimsusega 13,8 kW. Reaalsus pole nii lihtne ja mängu tulevad segavad faktorid nagu korsten, katuseaken, vintskapp, antenn, satelliiditaldrik, wc-tuulutus, katuseluuk, lumetõke ja piksekaitse. Kõigi nende teguritega tuleb paigutusplaani koostades arvestada.

Long Side vs Short Side ehk Landscape vs Portrait Paigutus:

Esimene pilk võib jätta mulje, et pole suurt vahet, kas paneelid on paigutatud maapinnalt vaadatuna horisontaalselt või vertikaalselt. Tegelikult on vahe märkimisväärne ja võimalusel tuleks eelistada vertikaalset paigutust ehk portraat asetust.

Stringid ehk Ahelad:

See osa ei ole ainult naistele 🙂 Tegelikult on see osa ennekõike projekteerijatele. Paneelide katusele paigutamise suureks piiranguks on see, et töö lõpuks peavad paigaldatud paneelidest moodustuma võrdsed ahelad. See tähendab, et kui katusele paigaldatakse 30 paneeli, tuleb need jagada kaheks ahelaks 15 ja 15, tagades, et iga ahela paneelid oleksid suunatud ühes suunas.

Tihti soovivad kliendid paigutada paneele vintskappide katustele, kuhu mahub näiteks 3 paneeli, kõrvalolevale katusele mahub 12 paneeli, näib olevat kokku 15 paneeli katusel, kas pole? Kahjuks mitte, sest vintskapi katuse kalle on erinev katuse kaldest ja erineva kaldega paneelide ühendamine ühte ahelasse vähendab kogu ahela paneelide tootlikkust. Kui mujale päikesepaneelide paigaldamine pole võimalik, siis selline ahel on võimalik efektiivselt tööle panna optimeerijate abiga, kuid see tähendab kliendile täiendavat lisakulu.

Päikesepaneelidest elektrijaama monitoorimine

Igal inverteritootjal on oma jälgimissüsteem, anname ülevaate Sofari inverteri äpi Solarman põhjal

Solarman – Sinu Päikesepaneelide Jälgimise Keskus

Sofar Solarman on veebipõhine monitoorimiskeskus, mis võimaldab sul jälgida ja analüüsida oma päikesepaneelide tootmist ning süsteemi tööd. See on spetsiaalselt loodud Sofar inverterite kasutajatele, et teha päikeseelektri jälgimine lihtsaks ja hõlpsaks.

Tootmine Realajas: Saad reaalajas jälgida, kui palju elektrit sinu päikesepaneelid toodavad. See annab sulle ülevaate sellest, kui efektiivselt su süsteem praegu töötab.

Päevane, Kuine ja Aastane Tootmine: Solarman näitab sulle, kui palju energiat on toodetud päeva, kuu ja aasta jooksul. See võimaldab sul hinnata süsteemi kogutootmist erinevatel ajaperioodidel.

CO2 Hoidmine: Saad näha, kui palju süsinikdioksiidi emissiooni oled vähendanud, tootes oma elektrit päikesepaneelide abil.

Süsteemi Efektiivsus: Solarman annab sulle ülevaate süsteemi efektiivsusest, aidates sul tuvastada võimalikke probleeme või parandusvajadusi.

Teavitused ja Hoiatused: Keskus saadab sulle teateid või hoiatusi, kui midagi peaks süsteemis ebatavalist juhtuma. See aitab kiiresti reageerida võimalikele probleemidele.

Jälgimine Kõikjal: Nüüd saad jälgida oma päikesepaneelide tootmist igal pool, kasutades veebipõhist Solarman keskust või nende mobiilirakendust.

Lihtne ja Kasulik:

Solarman muudab päikesepaneelide jälgimise lihtsaks ja kasulikuks. See annab sulle parema ülevaate süsteemi toimimisest ning võimaldab teil teha informeeritud otsuseid, et maksimeerida päikeseenergia tootmist oma kodus või ettevõttes.

alt="börsihinna jälgimine päikesepaneelid"
alt="börsihinna jälgimine päikesepaneelid"
Pildil Solarman rakendus: vasak päevane tootmine, tarbimine, aku olek. Parem hetketarbimine/tootmine
Pildil Solarman rakendus: üleval päevane tootmine, tarbimine, aku olek. All hetketarbimine/tootmine

Smartmeter- mida tema teeb ja kas ta on vajalik?

alt="smart meter"
Pildil Smartmeter koos mõõtetrahvodega

Smartmeter on nutikas elektriarvesti, mis on mõeldud energia mõõtmiseks ja jälgimiseks:Tootmise ja Tarbimise Mõõtmine: Smartmeter võimaldab täpset mõõtmist selle kohta, kui palju elektrit päikesepaneelid toodavad ja kui palju elektrit majapidamine tarbib. See annab inverterile üksikasjalikku teavet energiabilanssi kohta.

Tänu Smartmeterile on võimalik päikesepaneelid paigaldada ja võrguga ühendada ka siis kui liitumine Elektrileviga puudub või on väga madal. Näiteks on 5kW liitumise puhul siiski võimalik paigaldada 15kW päikesepark ja piirata võrku müük 5kW peale, tarbides ise ülejäänud 10kW kohapeal. 

Smartmeter on kindlasti vajalik paigaldada hübriidinverteri puhul.

Kas ma saan ise Päikesepargi rajamisega hakkama?

Päikesepaneelide paigaldus nõuab eelnevat kogemust. Esimene park ehitage vaenlasele, teine sõbrale ja kolmas endale(kui on selline võimalus)

Jah kindlasti saate lõpuks hakkama, kuid küsimus on mis kvaliteediga ja millise ajakuluga see tehtud saab. Suur risk on katus rikkuda või kahjustada katuse veepidavust. Kui paigaldus toimub suvel, siis tuleb arvestada ka talviste oludega, päikesepaneelid jäävad katusele pikkadeks aastateks. 

Meie soovitus on saata meile hinnapäring, aitame parima lahenduse kokku panna, kui konkreetsed numbrid ees on otsust kergem teha. Saate panustada oma aja rahateenimisele ja samal ajal toimub teie katusel kvaliteetne päikesepaneelide paigaldus.

Ise ehitades võivad küsimusi tekitada terminid: kasutusluba ja kasutusteatis, audit, Elektrilevi tehnilised tingimused, tootmismooduli seadistusprotokoll, Full black, Half cut, Bifacial, Home Assistant, Börsipaketi jälgimine, Tri cut, Ida-Lääs vs Lõuna, reaktiivenergia, feed-in limiit, N-Type, P-Type, MPPT. 

Kuidas jälgida börsihinda ja ajastada tarbimist?​

Börsihinnad on avalikud, homset börsihinda saavad kõik vaadata Nordpoolgroup.org lehelt

Nüüd kui te teate börsihinda avaneb võimalus otsustada millal on mõistlik elektrit osta, millal müüa. Järgmisena on vaja see teadmine inverterile ka selgeks teha, sest ostu ja müügi võimekus on ainult temal. Ilmselt suudame oma peaga teha inverterile selgeks, et osta öösel ja müü päeval, aga kiire analüüs näitab, et tihti on olukord vastupidine, kas siis peaks inverteri ümber seadistama? Teil ei ole ju sellist vaba aega. 

Täna on turul mitu lahendust mis teevad selle töö meie eest ära, vaatleme lähemalt kahte:

Selle töö ja palju palju enam teeb ise ära rakendus MyGrid- ta jälgib Nord Pooli hinda, arvestab teie viimase 3 nädala tarbimisharjumusi ja võtab vastu otsuse kas osta, ise tarbida või müüa. Rakendus teeb otsuse ainult siis kui sellest on kasu, kui tehingul katet ei ole, siis säästab ta akupanka ja ootab järgmist kasulikku tundi või päeva. Põhjalikum info on leitav siit: https://solarlink.ee/mygrid/

Alternatiivinia on turul ka Markedroidi rakendus, tema eeliseks on see, et ta ühilduvus ei ole piiratud vaid Sofar inverteriga, ta ühildub enamike Eestis müüdavate hübriidinverteritega. Arvutusmudel on MyGrid rakendusega sarnane, miinuseks on rakenduv kuutasu.

Mygrid whitebox
Pildil MyGrid lisaseade mis jälgib börsihinda

Paigaldusettevõtte taustauuring

paigaldus lamekatusel
Pildil Solarlink OÜ paigaldusmeeskond
Majadnustegevuse register
Pildil Solarlink OÜ MTR registreering

Päikesepaneelide paigaldusettevõtte taustauuring tasub kindlasti läbi viia, seda saab täiesti edukat teha omal algatusel.

Mida tasub ja saab kontrollida?

1. Esimene lihtne viis on kontrollida- kas ettevõttel on käive, töötajad ja kas makstakse riiklike makse. Parim viis selle uuringu teostamiseks on läbi Teatmik.ee keskkonna. Tasub vaadata kui suur on ettevõtte töötajate arv, kas ettevõttel on stabiilne käive ja kas makstakse riiklike makse. Näiteks tasub endalt küsida kuidas teostab töö ettevõte kus töötab 1 inimene kes palka ei saa või saab seda vähesel määral? Lisaks tasub vaadata ka seda kas ettevõttel on maksuvõlad. Selline kontroll annab üldise ülevaate ettevõtte “tervisest”

2. Teatmik.ee abil on võimalik kontrollida kas ettevõttel on päikesepaneelide paigaldamiseks vajalik MTR(Tegevusload ja majandustegevusteated 

3. Samm on vaadata ettevõtte eelnevaid töid, kas need paistavad kvaliteetsed

4. Kui olete paigaldusettevõtte välja valinud siis saate küsida mõne konkreetse tehtud töö kohta täpsemaid pilte ja varsemate klientide kontakte, et küsida ausat tagasisidet tehtud töö kohta. Väga hea indikaator mida tasub küsida kuidas ettevõte lahendas pargiga hiljem tekkinud probleemid(juhul kui neid oli)

5. Tasub uurida, et kes teie töö konkreetselt teostab, kui kasutatakse alltöövõtjat, siis millist allatöövõtjat kasutatakse ja paluda ka selle ettevõtte referentse. Töö tegijast sõltub väga palju, päikeseparki on võimalik katusele paigaldada hooletult või hoolikalt, mõlemad paigaldusviisid võtavad sama kaua aega ja maksavad kliendile sama palju. Pealtnäha jäävad kõik päikesepargid sarnased, sõltumata paigalduskvaliteedist, kuid paigaldusel tehtud hooletusvead on need mis kuvavad hiljem inverteril veateateid ja panevad paigaldusettevõtte kukalt kratsima proovides neid lahendada.  

 

Scroll to Top